História

Prvé zmienky o hre nazvanej curling pochádzajú zo Škótska, zo začiatku 16. storočia. Prvá národná curlingová organizácia vznikla však až v roku 1838 v škótskom Edinburghu s názvom Grand Curling Club. Celosvetového zastrešenia sa curling dočkal až v roku 1986, keď začala pracovať medzinárodná curlingová federácia (ICF), ktorá bola v roku 1991 premenovaná na dnešnú World Curling Federation (WCF).

Kontinentálna Európa si na prvé oficiálne zmienky o curlingu musela počkať až do roku 1805, keď bol v Bavorsku ustanovený prvý curlingový klub. Za oceán sa curling dostal zásluhou škótskych vysťahovalcov, ktorí exportovali svoj národný šport do Kanady. Dnes má táto krajina najširšiuu členskú základňu, čo sa premieta aj do jej, takmer bezkonkurenčného, postavenia na medzinárodnej curlingovej scéne.

V programe olympijských hier sa curling po prvýkrát objavil v rokoch 1924 a 1928. Potom sa vytratil až do olympijských hier v Kanade, kde ho bolo možné vidieť ako ukážkový šport, čo znamená šport, ktorý se vážne uchádza o plný olympijský status. Obnovenej olympijskej premiéry sa curling dočkal v roku 1998 v japonskom Nagane.